به گروه بازرگانی بین المللی پورش خوش آمدید.
ایران - تهران
ترکیه - استانبول

صنایع تبدیلی پودر و مایع تخم مرغ

 

ما در گروه توسعه سرمایه گذاری پورش علاوه بر فعالیت‌های خرد و کلان در حوزه‌های صادرات و واردات، به جذب و اختصاص سرمایه برای احداث و پیشبرد پروژه‌های تولیدی و صنعتی پرداخته‌ایم. یکی از پروژه‌های ما واردات و راه‌اندازی ماشین‌آلات و خط تولید کامل صنایع تبدیلی پودر و مایع تخم مرغ است. محل اجرای این پروژه واقع در استان آذربایجان شرقی است.

در ادامه اطلاعاتی درباره چیستی این صنعت و جزئیاتی درباره ماشین‌آلات و پروسه تولید آن را در اختیار شما می‌گذاریم. گروه توسعه سرمایه گذاری پورش در این سرمایه‌گذاری ارزان و بی‌شکست، همقدم شما خواهد بود.

 

 

 

صنایع تبدیلی پودر و مایع تخم مرغ یک سرمایه‌گذاری بی‌شکست


اگر یک تخم‌مرغ‌خور حرفه‌ای هستید، احتمالاً می‌دانید که در فصول گرم و سرد سال قیمت آن نیز متفاوت است. تقاضا در تابستان‌ها کمتر است و به علت عرضه زیاد و فسادپذیری قیمت کاهش می‌یابد.

 راه‌حل می‌تواند این باشد که تخم مرغ را پودر کنید تا تعادل بین فصلی حفظ شود و دیگر نگران کاهش قیمت‌ها نباشید.

 

 

 

 

معرفی محصول

درصد بالای ضایعات مواد غذایی یکی از مسائل مهم در اقتصاد کشور است. علل این مسئله را می‌توان از مرحله تولید تا مصرف، زاییده عوامل گوناگونی چون فرهنگ نادرست مصرف، بسته‌بندی‌های نامناسب، انبارداری غلط و از همه مهم‌تر، هماهنگ نبودن زمان تولید با مصرف دانست.

مصرف پودر پاستوریزه تخم مرغ یکی از راه‌های کاهش ضایعات ماده حیاتی و مهم تخم مرغ است. تخم‌ مرغ با زحمت بسیار و صرف هزینه‌های گزاف و ارزبری بالا به دست می‌آید و نوسانات مصرف بر قیمت و ضایعات آن تاثیر می‌گذارد.

 

با تهیه و تولید پودر و مایع تخم مرغ، می‌توانیم با اختصاص هزینه و فضای کمی آن را در انبار خشک یا در یخچال نگهداری و در مواقع کمبود یا در صادرات از آن بهره‌برداری ‌کنیم.

 

 

 

 

تعریف علمی محصول

تخم مرغ یک منبع غذایی مهم است. مقدار فراوان مواد مغذی آن را به ماده غذایی ممتازی بدل می‌کند. دو عدد تخم مرغ شامل حدود ۱۲ گرم پروتئین، ۲/۱ گرم کربوهیدرات، ۱۱ گرم لیپید، مقدار قابل توجهی آهن، فسفر، ویتامین‌های آ، ای، کا و بیشتر ترکیبات ویتامین بی است.

سفیده تخم مرغ مقدار قابل توجهی آب و حدود ۵۰درصد پروتئین، نیاسین و ریبوفلاوین دارد. بیشتر ویتامین‌ها و مواد مغذی در زرده تخم مرغ یافت می‌شود. رنگ زرده تخم مرغ مربوط به درصد پیگمان گزانتوفیل‌ها است.

مزایای استفاده از پودر و مایع تخم مرغ چیست؟

مدتی است که در برخی موارد به خصوص در صنایع بزرگی مثل دامپروری، بیسکویت‌سازی و تخم مرغ جای خود را به پودر تخم مرغ داده است.

 پودر تخم مرغ از سوی کارخانه‌های بسیاری در ایران و سراسر جهان به بازار عرضه می‌شود.

 

محاسن پودر و مایع تخم مرغ را می‌توان اینطور برشمرد:


::
 امکان نگهداری پودر تخم مرغ در مدت طولانی‌تر نسبت به تخم مرغ تازه؛

::  استفاده آسان‌تر در صنایع مختلف؛

::  حجم کمتر نسبت به تخم مرغ تازه؛

::  وجود سفیده و زرده به صورت جداگانه و همین طور ترکیبی؛

::  جلوگیری از آلودگی‌های ثانوی.

 

پودر و مایع تخم مرغ کجا مصرف می‌شود؟

:: صنایع کیک، کلوچه و بیسکوییت‌سازی: ایجاد بافت، طعم و رنگ بهتر همراه با افزایش ارزش غذایی و ماندگاری؛

::  فرآورده‌های گوشتی: افزایش قدرت جذب آب، بهبود خواص ظاهری و فیزیکی محصول؛

::  تولید ماکارونی: لعاب کمتر و افزایش حجم بیشتر در حین پخت؛

::  سس‌سازی: یکنواختی بافت سس با بهره از خواص امولسیفایری پودر تخم مرغ؛

::  بستنی‌سازی: حفظ استحکام بافت بستنی در دمای معمولی، ظاهر بهتر بستنی پس از ذوب و طعم بهتر؛

::  گزسازی: تولید کف فراوان هنگام تولید و افزایش حجم و ارزش غذایی گز؛

::  مکمل‌های ورزشی و غذاهای رژیمی: داشتن تمام اسیدهای آمینه ضروری و پایه پروتئینی عالی برای تهیه این محصولات.

 

پودر تخم مرغ چگونه تولید می‌شود؟
ابتدا تخم ‌مرغ به صورت مکانیزه شست‌وشو می‌شوند. پس از جداسازی تخم‌مرغ‌های معیوب، تخم‌مرغ‌های سالم توسط دستگاه egg breaker شکسته و سفیده و زرده و پوست از هم جدا می‌شوند.

سپس، زرده و سفیده به صورت ترکیبی یا جدا، به منظور همگن‌سازی به دستگاه centrifuge منتقل می‌شوند.

پس از مرحله همگن‌سازی، پاستوریزاسیون صورت می‌گیرد. بعد از آن، از دستگاه spray dryer برای تبدیل مایع به پودر استفاده می‌شود.

 سپس مرحله خنک کردن و بسته‌بندی فرا می‌رسد و پودر در شرایط خلأ در کیسه‌ها یا قوطی‌های دلخواه بسته‌بندی می‌شود.


بررسی وضعیت بازار و رقبا


حجم کم، قابلیت نگهداری طولانی و سهولت جابه‌جایی این امکان را فراهم می‌سازد که به جای خرید روزانه تخم مرغ تازه، با تناوب‌های زمانی طولانی‌تر پودر تخم مرغ تهیه کنیم.

پودر تخم مرغ را می‌توان به سادگی و سریع در فرمولاسیون تولید محصولات به کار برد. این امر باعث سهولت و افزایش سرعت تولید می‌شود.

سهولت استفاده از پودر تخم مرغ باعث کاهش هزینه‌های ناشی از حمل و نقل، دستمزد کارگر و تجهیزات مربوط به نگهداری، شست‌وشو، شکستن، جداسازی تخم‌مرغ و… می‌گردد.

تعداد واحدهای تولیدکننده این محصول در داخل کشور زیاد نیستند.

با وجود نیاز صنایع داخلی، قابلیت نگهداری طولانی این محصول، مناسب بودن آن برای بازارهای صادراتی و مصرف گسترده محصول در داخل و خارج از کشور، بازار مناسبی برای آن پیش‌بینی می‌کنیم.

نیازمندی‌های اجرای طرح چیست؟

در این قسمت درباره احداث واحد تولید پودر تخم‌مرغ از منظر سرمایه‌گذاری و شاخص‌های اقتصادی بحث می‌کنیم.

برآورد می‌شود احداث یک واحد تولید پودر سفیده تخم مرغ با ظرفیت اسمی معادل ۳۰۰ تن در سال، پودر زرده تخم مرغ با ظرفیت اسمی معادل ۷۰۰ تن در سال و پودر پوست تخم مرغ با ظرفیت اسمی معادل ۷۹۹ تن در سال، به سرمایه‌ای حدود ۱۵میلیارد تومان احتیاج دارد که از این میزان ۴میلیارد تومان آن به سرمایه در گردش طرح اختصاص می‌یابد.

پیش‌بینی می‌کنیم چنین طرحی نرخ بازده داخلی (IRR) برابر با ۳۵درصد داشته باشد.

 

پیشنهاد سرمایه‌گذاری

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین‌ها و املاح ضروری است و مصرف آن برای سالم ماندن افراد جامعه حیاتی است.
با توجه به جایگاه صنایع تبدیلی کشاورزی و تولید محصولاتی با ارزش افزوده و ماندگاری بیشتر، تولید پودر و مایع تخم مرغ دارای اهمیت خواهد بود.

با در نظر گرفتن مصارف مختلف این محصول و محاسن آن نسبت به تخم مرغ، اجرای طرح تولید آن از توجیه خوبی برخوردار است.

اکثر صنایعی که از تخم مرغ استفاده می‌کنند، اگر ملزم به رعایت مسائل و استانداردهای بهداشتی شوند، ناگزیر به جایگزینی پودر و مایع تخم مرغ با تخم مرغ خواهند بود.

 از سویی دیگر، با در نظر گرفتن سند چشم‌انداز بیست‌ساله و جایگاه صادرات غیر‌نفتی، صادرات محصولات غذایی و به تبع آن صادرات این محصول، اهمیت خواهد یافت.